piątek, 29 lipca 2016

Logiś i ja: Analogie i Szeregi


Logiś i ja to jedna z ulubionych pomocy Antosi po które najchętniej sięga zaczynając ćwiczenia w domu. Ba nawet nazwała ćwiczenia Logiś i Antosia :) tak więc samo to świadczy o uwielbieniu młodej do tych ćwiczeń. Mamy w domu komplet wszystkich teczek Analogie Etap I i II oraz Szeregi.

Każdy Logiś to teczka zawierająca czarno-białe karty z ćwiczeniami, ułożone wg trudności. Karty można wyciągnąć i potem z powrotem włożyć. Można użyć raz i odpowiedzi wklejać a można też powycinać i tylko układać a potem schować do koperty kartoniki.


Logiś i ja Analogie Etap I i II
Etap I to proste zadania myślenia przez analogię ( podobieństwo). Ćwiczenia są w formie rysunków oparte na materiale tematycznym i atematycznym.W zadaniach wykorzystano kilka typów relacji jakie łączą obiekty np. wielkość, kategoria, funkcja, przeciwieństwa, cechy oraz "część do całości".

Obrazki użyte w części na materiale tematycznym są znane dzieciom i Antosia dobrze sobie radziła z odgadnięciem reguły i zastosowaniem jej w ostatnim przykładzie.

W zadaniach opartych na materiale tematycznym dziecko ćwiczy odgadywanie relacji pomiędzy 
figurami geometrycznymi, tutaj zamieniłyśmy rysowanie na wskazywanie. Antosia niezbyt chętnie rysuje figury geometryczne a jak już są bardziej skomplikowane to w ogóle zero współpracy z jej strony :(.

Etap II to obszerniejszy zestaw zadań myślenia przez analogię o wyższym poziomie trudności. Dodatkowo przygotowano zestawy do samodzielnego ułożenia w sposób, by utworzyły logiczną relację. .Podobnie jak w etapie I w  zadaniach wykorzystano kilka typów relacji jakie łączą obiekty np. wielkość, funkcja, przeciwieństwa, cechy oraz "część do całości".


Zadania oparte na materiale tematycznym ułożono względem trudności od najłatwiejszych (wielkość, ilość) po trudniejsze ( funkcje, cechy). Tutaj również z najłatwiejszymi nie było problemów Antosia robi po kilka z etapu I i II. Przy okazji uczy się nowych rzeczy ale przy Logisiu to sama przyjemność.

Zadania oparte na materiale atematycznym to już wyższy stopień trudności, wprowadzono złożone elementy graficzne, większą ilość zadań wymagających liczenia lub analizowania wieloelementowych układów figur. Tutaj jeszcze nie doszłyśmy do tych trudniejszych, początkowe Antosia wykonuje.Logiś i ja: Szeregi
Nasz pierwszy Logiś od którego zaczęło się Logisiowe szaleństwo :)
Szeregi to zestaw ćwiczeń kształtujących umiejętność porządkowania szeregów 3-, 4-, 5-,6 elementowych. W środku znajdziemy kilka różnych typów zadań, które polegają na naśladowaniu, kontynuowaniu czy uzupełnianiu szeregu. Dziecko może wskazać, ułożyć, przykleić lub dorysować brakujący element.


Zeszyty z serii Logiś i ja usprawniają lewą półkulę mózgową,pomagają dzieciom w nauce języka, przedmiotów ścisłych oraz reguł społecznych.

Autor:Agnieszka Suder
Wydawnictwo: Wir
Ilość stron:45- 60
Wiek: 4+


Wpis bierze udział w wyzwaniu:
Dziecinnnie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz