piątek, 27 kwietnia 2012

Dlaczego warto karmić piersią długo

No właśnie ostatnio od lekarzy często słyszę, że powinnam przestać karmić piersią bo dziecko duże a guzik prawda. Człowiek uczy się całe życie, uwielbiam chustoforum za to że gdy potrzeba zawsze można znaleźć tam rozwiązanie. Tym razem szukałam argumentów , którymi mogłabym odpowiedzieć lekarzowi przy następnej wizycie gdy znów wysłucham wykładu ze powinnam przestać karmić.

DLACZEGO WARTO KARMIĆ DŁUGO:
1. w trakcie laktacji kości rzeszotowieją pod wpływem utraty wapnia na rzecz pokarmu. ale po zakończeniu laktacji organizm uzupełnia niedobór z dużym naddatkiem - stąd ta ochrona przed osteoporozą. Inaczej mówiąc - kobiety karmiące długo piersią mają wapnia w kościach więcej niż norma przewidziała. 

2. w trakcie laktacji w nerkach uruchamia sie mechanizm odzysku z moczu wszystkiego co cenne. A cenna jest: woda, wapń, i wiele innych składników. W efekcie mocz jest silne zageszczony i w mniejszej ilości, o (co zrozumiałe) o dużo bardziej intensywnym zapachu.
 Organizm nie "uczy" się tego. On jest tak skonstruowany. 


 info ze strony Komitetu Upowszechniania Karmienie Piersią: 
"• Karmienie piersią przynajmniej przez 3 miesiące zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu piersi przed okresem menopauzy nawet o 50%. 
• Karmienie każdego dziecka piersią przynajmniej przez 2 miesiące zmniejsza ryzyko nabłonkowego raka jajnika o 25%. 
• Zmniejszenie ryzyka osteoporozy - Ryzyko złamania szyjki kości udowej u kobiet po 65 r. życia zmniejsza się do połowy, jeśli karmiły piersią. Jeśli czas trwania karmienia był dłuższy niż 9 miesięcy na każde dziecko, ryzyko zmniejsza się do ¼. Kobiety, które karmiły piersią, badane w okresie przekwitania miały o 41 mg/cm2 wyższą gęstość kości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa w porównaniu z tymi, które nigdy nie karmiły." cytat z forum na portalu forum.gazeta.pl
Mleko matki zwieksza kaloryczność wraz z wiekiem dziecka, w pierwsyzm miesiacu jest to 670 kcal/l a potem już więcej, bo dziecię więcej potrzebuje dziecko jest w omawianym przez nas wieku [dyskusja była o karmieniu rocznego dziecka] mleko ma  880 kcal na litr i 7% tłuszczu
Więc podsumowując mamy które karmicie swoje dzieci podobnie długo jak ja i słyszycie, że czas zakończyć karmienie jeżeli tego nie chcecie nie róbcie bo długie karmienie służy na zdrowie nam i naszym dzieciom2 komentarze:

  1. do tego dziecko i mama są pod ciągłą ochroną bo mają wyższą odporność

    OdpowiedzUsuń
  2. tak, każdy powinien tak długo jak tego chce. nic do tego lekarzom, znajomym i rodzinie...

    OdpowiedzUsuń