niedziela, 20 listopada 2016

Pies sekwencyjny

Ostatnio u nas na tapecie zagościł " Pies sekwencyjny" od Wydawnictwa Centrum Metody Krakowskiej . Biały niepozorny psiaczek wraz z mnóstwem zjadanych przez niego rzeczy pomaga ćwiczyć pamięć słuchową. Takie ćwiczenia są bardzo ważne ponieważ trenują uwagę słuchową i koncentrację a także uczenia się ze słuchu. Zdrowy 2 latek powinien zapamiętywać sekwencję z 2 wyrazów, 3 latek z trzech a 4 latek z czterech.

Zestaw składa się z psa, na brzuchu którego znajdziemy 3 wgłębienia w kształcie kwadratów, 14 elementów w kształcie owoców, warzyw, napojów i buty oraz instrukcję. Całość zapakowana jest w tekturową teczkę a małe elementy dodatkowo do woreczka, więc nie powinny się zgubić.
Ćwiczenia słuchowe zostały przygotowane dla dzieci;
- rozpoczynających naukę języka obcego,
- dwujęzycznych,
- zagrożonych dysleksją,
- lewousznych,
- z trudnościami w kontrolowaniu uwagi słuchowej,
- poddanych nadmiernej stymulacji wysokimi technologiami.


Zanim przystąpimy do ćwiczeń z dzieckiem musimy się dowiedzieć czy dziecko zna każdy przedmiot. Na początku można poprosić o podawanie lub wskazywanie danego elementu by się upewnić czy dziecko wie co to jest, jeżeli nie ma problemów z rozpoznaniem można przystąpić do działania. 
W zależności od wieku dziecka wybieramy taka ilość elementów by nie było ich za dużo, w miarę upływu czasu zwiększamy ich ilość. Ćwicząc możemy zacząć od  dwuelementowych by potem przejść do tych złożonych z trzech elementów.
Przed dzieckiem kładziemy psa oraz wybraną ilość elementów i mówimy co zjadł pies. 
Piesek ( jak ma imię to można użyć imienia pieska) zjadł : cytrynę, truskawkę, jabłko.
Bardzo ważne jest by dziecko układało zgodnie z kolejnością i od lewej do prawej zgodnie z kierunkiem czytania. ( U Antosi zdarza się w niektórych ćwiczeniach, że uparcie robi od prawej do lewej a dzięki takim ćwiczeniom utrwala sobie ten prawidłowy kierunek.)

Nie zapominajmy, że można też zaproponować dziecku zabawę w odwracanie roli, ja mam wrażenie, że Antosia najbardziej lubi właśnie takie zabawy gdy to ona dyktuje warunki.  Tutaj ma świetną możliwość być "prowadzącą" i to ona podaje sekwencje i sprawdza ich poprawność. 

Wyzwanie dziecinnie 


Za pomoc dziękujemy2 komentarze:

  1. Fajna ta wasza psina :) Niech Antosi służy:)

    OdpowiedzUsuń
  2. fajne Ci to :) wprawdzie moje Smoki by nie wysiedziały przy tym, ale to może być spoko pomysł na prezent dla takiego malucha, który jednak lubi siedzieć "przy takich zabawkach" :)

    OdpowiedzUsuń